Özden Yılmaz Bilgin

Eğitmen

Özden Yılmaz Bilgin
OLGU Eğitim Merkezi

Yer

OLGU Eğitim Merkezi
OLGU EĞİTİM MERKEZİ – MEŞRUTİYET CAD. 31/11 KIZILAY ÇANKAYA ANKARA

Sonraki Eğitim

QR Code

Tarih

09 Mar 2019 - 10 Mar 2019

Zaman

10:00 - 18:00

Çocukla Çalışan Uzmanlar İçin Çocukla Psikoterapi ve Çocuk Değerlendirme Testleri Eğitimi

Eğitim Amacı:

Bu çalışmanın amacı, çocukların gelişim özellikleri ve gelişimin değerlendirilmesi, bu döneme özgü sağlıklı ve patolojik durumların ayırıcı bilgileri konularında alan profesyonellerinin ihtiyaç duyduğu bilgi ve materyaller konusunda eğitim vermektir.  Eğitim, yalnızca testlerin eğitimi değildir. Bugün sadece bir test puanına bakarak bir bireyin değerlendirilmesi yapılmamaktadır. Bireyin ihtiyaçlarının saptanmasında klinik görüşme esastır. Sadece test uygulamak, görüşme deneyimi olmayan uzmanların bireyleri tek tip olarak ele aldığı, zamansal ve ekonomik olarak kısa sürede fayda sağlamaya yönelik yaklaşımlardır. Elbette amacına yönelik olarak kullanıldıklarında tanıya destekçi, tedavi ve izlemde önemli ipuçları veren uygulamalar da mevcuttur. Buradaki amacımız ilgili testleri yetkin bir şekilde gözlem görüşme teknikleriyle bütünleştirerek kullanabilmeleri için uzmanları desteklemektir. Bu amaca ulaşabilmek için, dersler kuramsal ağırlıkla, akademik ve teorik bilgi temelli olarak değil,  uygulanabilir olarak yaşantısaldır. Eğitimlerimiz sanatla terapi teknikleri kullanılarak ve vaka çalışılarak gerçekleştirilir.

Eğitim İçeriği:

1. ÇOCUKLA PSİKOTERAPİ

–          Çocuk – terapist ilişkisinin özellikleri

–          Çocuk psikoterapisinde sanatla terapi ve oyun terapisi örnekleri

–          Çocukla Psikoterapide terapist yeterliliklerinin sanatla terapi teknikleriyle artırılması

 

 

Uzm. Psk. Dan.

Özden Yılmaz Bilgin

 

 

 

8 saat

2. GELİŞİMİN DEĞERLENDİRİLMESİ

–          Bebeklik ve Çocukluk Dönemi Gelişim Özellikleri: Çocukluk çağı psikopatolojileri

–          Gelişim Testleri: AGTE, Hacettepe Artikülasyon, Bir İnsan Çiz, Gessel Gelişim Figürleri, Cattel Zeka Testi, PeaBody Resim-Kelime Testi, Metropolitan Okul Olgunluğu Testi

–          Psikolojik Resim Testleri

 

Uzm. Psk. Dan.

Özden Yılmaz Bilgin

 

8 saat

 

Katılımcılar:

Ruh sağlığı alanında çocukla çalışan uzmanlar

Belge:

Uygulayıcı Belgesi

 


Eğitimci:

Uzm. Psk. Dan. Özden Bilgin

  Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışma Anabilim Dalı’ndan 1987’de mezun olmuştur. Yüksek Lisansını Ankara Ünivesitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde, Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı programında tamamlamıştır. Çeşitli ilk ve ortaöğrenim kurumlarında psikolojik danışman ve Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde yönetici olarak çalışmıştır.  1996 yılından bu yana psikoterapi ve kişisel gelişim alanına yönelmiştir. İletişim becerileri eğitimi, halkla ilişkiler, liderlik ve motivasyon, stres yönetimi, öfke yönetimi, sınav kaygısı, aile eğitimi gibi çeşitli kurs ve seminerlerde eğitimci olmuş, panel, toplantı ve konferanslarda konuşmuştur. 2009 yılında TRT Radyo 1 Kampus programında üniversiteye hazırlık konusunda danışmanlık, 2010 yılında TRT Ankara Radyosunda bir yıl süreyle her Perşembe akşamı iletişim ve yaşam becerileri konusunda program yapmıştır. 2003-2008 yılları arasında yönetim kurulunda da görev aldığı Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’nin “Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birimi”nde çalışmıştır.

Bilişsel Davranışçı Terapi, Pozitif Psikoterapi ve Aile Terapisi, Oyun Terapisi, Sanatla Terapi ve Yaratıcılık Eğitimi, Transaksiyonel Analiz, Sistemik Psikoterapi, Psikodrama ve Yaratıcı Drama liderlik eğitimlerini almıştır.  Bu alanlarda mesleki gelişim ve psikoterapist yetiştirme eğitimleri vermektedir.

Kurucusu olduğu Olgu Psikolojik Danışma Merkezi’nde aile terapisi ve bireysel terapi, oyunla terapi, grupla psikolojik danışma hizmetlerini sunmaya, kurum ve kuruluşlara liderlik, motivasyon, kurumsal gelişim ve süpervizyon, personel eğitimi programları hazırlama, eğitim yapma, kişisel ve kurumsal gelişim konularında danışmanlık hizmeti verme hizmetlerini sürdürmeye  devam etmektedir.