1Çocuk 1Sorun 1Çözüm

Çocuklarının sağlıklı ve mutlu büyümesi için çaba harcayan anne babaların yolu, zaman zaman çocuklar için çalışan uzmanlarla kesişir. Bu uzmanlar  hem ebeveynler hem de çocuk için özel bir yere sahiptir. Çünkü çocuklar, kendileri için bir yabancı olan bu kişiyle iyi bir bağ kurup, onunla işbirliği yapamazsa, sorunların çözümü uzayabilir,  zorluklar artabilir. Bu kaygıyla, ilk karşılaşma anı gelir. Ardından yaşananlar ise, anılara kaydedilir: Çocuk nasıl da rahat ve mutlu çıkmıştır görüşme odasından! Bu mutluluğu sürdürme çabasıyla, sorulur: “Hocam, bizim okumamız gereken bir kitap var mı, önerir misiniz?”

Psikolojik Danışman olarak 10 yıldır çalıştığım çocuk ve aile terapisi alanında, bu soruya hep zorlanarak cevap verdim. Yayınlanmış olan kitapların kimileri akademik bir dil kullanıyor, kimileri anne babalarla sohbetten öteye gidemiyor, kimileri yalnızca tek bir konuyu ele alıyor,  kimileri de yalnızca sorunları açıklıyor, çözümlere yeterince yer vermiyordu. Kısaca bazı kitaplar yalnızca düşüncelere, bazıları da yalnızca duygulara hitap ediyor ve bir şeyler hep eksik kalıyordu.

Elinizdeki kitap işte bu ihtiyacı gideriyor. İçerdiği  her bir konuyu okuduğunuzda,  duygu ve düşünce dağarcığınızın harekete geçtiğini, deneyimlerinizin ve yaratıcılığınızın arttığını farkediyorsunuz. Bir çocuk, anne ve babası için herşeyden önce mutluluk demektir. Bununla birlikte bir çocukla yaşamak, sorunlarla yaşamayı da göze almak demektir. Ortada bir çocuk ve bir sorun varsa, o zaman bir çözüme ihtiyacımız var demektir. Aradığınız  bu çözüm şimdi elinizdeki kitabın sayfalarında size ulaşıyor. Üstelik çok tanıdık hikayeler, anılar  ve resimler eşliğinde. Kitabın yazarları güncel hayattan alınma örneklerle  bizi kendi gerçekliğimizi keşfe davet ederken, bu yaşantıların kahramanları Melike ve Cevat Ilgaz da kitaptaki resimleri aracılığıyla keşfedilmeyi bekliyor.

Kitabımızın yazarlarına iki önemli teşekkürüm var. Birincisi, sağlıklı çocuklar büyütme konusunda  anne babalara, öğretmenlere, uzmanlara, kısaca ülkemizdeki tüm yetişkinlere böyle bir kaynak oluşturdukları ve işimizi kolaylaştırdıkları için. İkincisi ise, bu kitabın Psikoolgu Yayınevi bünyesinde yayınlanması fırsatını bana verdikleri için.

Ruh sağlığı alanında yararlı olma  çabalarımın önemli bir kısmını oluşturan mesleki yayınlar yapma amacına ulaşmak üzere ,  1 Çocuk 1 Sorun 1 Çözüm ile yola çıkmış olmaktan mutluyum. Diliyorum ki, kendini çözümsüz, yetersiz, yalnız hisseden ebeveynlere, eğitimcilere, uzmanlara yol gösterebilme ve ülkemizde ya da başka coğrafyalarda da olsa tüm çocukların hayatlarına dokunabilme hayalimiz gerçekleşsin; kendisini tanıyan çocukların şansı haline gelen Şebnem Soysal Acar bize daha çok kitaplar yazsın.

Sizler de bize görüşlerinizi, dileklerinizi iletin. Psikoolgu Yayınlarının hem yazarı hem okuru olun. Paylaşacak bilgimiz, deneyimimiz, birikimimiz, sevgimiz ve emeğimiz var. Sizinle bir büyük aile olalım, elbirliğiyle geleceğimizi kuralım. Bir sorunun olduğu her yerde, bir çözüm mutlaka olacaktır.

Sözü fazla uzatmayayım da, kitabınızı okumaya başlayın. Resimlerin dünyasına dalmayı da unutmadan. Sanırım oralarda bir yerde karşılaşırız…

 

Özden Bilgin

Elveda Hastalıklar Merhaba Hayat

Bu kitap size nasıl ve neden hastalandığımızı anlatmak için yazılmadı. Bu kitap size nasıl iyileşiriz ve nasıl iyi, sağlıklı, dinç, dinanik kalırız bunu anlatmak için yazıldı. Hayat ve hayattaki her şey enerji ve bu enerjiler de sürekli olarak birbiriyle etkileşimde. Bu enerji etkileşimleriyle belirleniyor her şey. Para, bolluk, bereket, kilo, aşk, evlilik, iş ve her şey ! O halde istediğimiz sonuçlara ulaşmanın ve istemediğimiz sonuçları değiştirmenin yolu enerjiyi doğru kullanmaktan geçiyor. Fakat size isteyin, düşünce gücünüzü kullanın, doğru enerjide kalın, odaklanın demeyeceğim. Bunlar birçok kez yazıldı zaten. Ben bu kitapta farklı bir şey yapıp size bunları Nasıl Yapacağınızı anlatacağım. En büyük eksiğimiz bu zaten.Pratik Enerji Teknikleri okudukça çoğalıyor zihnimizdeki “nasıl“lar. Biz, “nasıl yapılır“ çağı insanları, doğal olarak bir yöntem arıyoruz. İşte bu kitap bunun için yazıldı; size nasılını anlatmak için.