1Çocuk 1Sorun 1Çözüm

Önsöz

Çocuklarının sağlıklı ve mutlu büyümesi için çaba harcayan anne babaların yolu, zaman zaman çocuklar için çalışan uzmanlarla kesişir. Bu uzmanlar  hem ebeveynler hem de çocuk için özel bir yere sahiptir. Çünkü çocuklar, kendileri için bir yabancı olan bu kişiyle iyi bir bağ kurup, onunla işbirliği yapamazsa, sorunların çözümü uzayabilir,  zorluklar artabilir. Bu kaygıyla, ilk karşılaşma anı gelir. Ardından yaşananlar ise, anılara kaydedilir: Çocuk nasıl da rahat ve mutlu çıkmıştır görüşme odasından! Bu mutluluğu sürdürme çabasıyla, sorulur: “Hocam, bizim okumamız gereken bir kitap var mı, önerir misiniz?”

Psikolojik Danışman olarak 10 yıldır çalıştığım çocuk ve aile terapisi alanında, bu soruya hep zorlanarak cevap verdim. Yayınlanmış olan kitapların kimileri akademik bir dil kullanıyor, kimileri anne babalarla sohbetten öteye gidemiyor, kimileri yalnızca tek bir konuyu ele alıyor,  kimileri de yalnızca sorunları açıklıyor, çözümlere yeterince yer vermiyordu. Kısaca bazı kitaplar yalnızca düşüncelere, bazıları da yalnızca duygulara hitap ediyor ve bir şeyler hep eksik kalıyordu.

Elinizdeki kitap işte bu ihtiyacı gideriyor. İçerdiği  her bir konuyu okuduğunuzda,  duygu ve düşünce dağarcığınızın harekete geçtiğini, deneyimlerinizin ve yaratıcılığınızın arttığını farkediyorsunuz. Bir çocuk, anne ve babası için herşeyden önce mutluluk demektir. Bununla birlikte bir çocukla yaşamak, sorunlarla yaşamayı da göze almak demektir. Ortada bir çocuk ve bir sorun varsa, o zaman bir çözüme ihtiyacımız var demektir. Aradığınız  bu çözüm şimdi elinizdeki kitabın sayfalarında size ulaşıyor. Üstelik çok tanıdık hikayeler, anılar  ve resimler eşliğinde. Kitabın yazarları güncel hayattan alınma örneklerle  bizi kendi gerçekliğimizi keşfe davet ederken, bu yaşantıların kahramanları Melike ve Cevat Ilgaz da kitaptaki resimleri aracılığıyla keşfedilmeyi bekliyor.

Kitabımızın yazarlarına iki önemli teşekkürüm var. Birincisi, sağlıklı çocuklar büyütme konusunda  anne babalara, öğretmenlere, uzmanlara, kısaca ülkemizdeki tüm yetişkinlere böyle bir kaynak oluşturdukları ve işimizi kolaylaştırdıkları için. İkincisi ise, bu kitabın Psikoolgu Yayınevi bünyesinde yayınlanması fırsatını bana verdikleri için.

Ruh sağlığı alanında yararlı olma  çabalarımın önemli bir kısmını oluşturan mesleki yayınlar yapma amacına ulaşmak üzere ,  1 Çocuk 1 Sorun 1 Çözüm ile yola çıkmış olmaktan mutluyum. Diliyorum ki, kendini çözümsüz, yetersiz, yalnız hisseden ebeveynlere, eğitimcilere, uzmanlara yol gösterebilme ve ülkemizde ya da başka coğrafyalarda da olsa tüm çocukların hayatlarına dokunabilme hayalimiz gerçekleşsin; kendisini tanıyan çocukların şansı haline gelen Şebnem Soysal Acar bize daha çok kitaplar yazsın.

Sizler de bize görüşlerinizi, dileklerinizi iletin. Psikoolgu Yayınlarının hem yazarı hem okuru olun. Paylaşacak bilgimiz, deneyimimiz, birikimimiz, sevgimiz ve emeğimiz var. Sizinle bir büyük aile olalım, elbirliğiyle geleceğimizi kuralım. Bir sorunun olduğu her yerde, bir çözüm mutlaka olacaktır.

Sözü fazla uzatmayayım da, kitabınızı okumaya başlayın. Resimlerin dünyasına dalmayı da unutmadan. Sanırım oralarda bir yerde karşılaşırız…

 

Özden Bilgin

Elveda Hastalıklar Merhaba Hayat

Psikolog Gizem Sarıgül

Yayın Koordinatörü

 

Hacettepe Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü’nden lisans derecesini alan ve ardından yine Hacettepe Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yapan Gizem Sarıgül, çalışma hayatına özel eğitim sektöründe psikolog olarak başlamıştır.

 

Antalya Psikolojik Danışma ve Eğitim Merkezi, Sabancı Vakfı,  Başkent Üniversitesi ve Maya Okulları gibi önemli kurum ve kuruluşlarda çeşitli görevler üstlenmiştir. 2017 Haziran ayından itibaren ise Olgu Psikolojik Danışma Merkezi ve Aile Danışmanlık Merkezi’mizde, Psikolog ve PsikoOLGU Yayınevi Koordinatörlüğü görevlerini yürütmektedir.

 

Psikoloğumuz ve Yayın Koordinatörümüz hakkında detaylı bilgi için aşağıda bulunan “Özgeçmişi” linkini kullanabilirsiniz.

Özgeçmişi

İŞ DENEYİMİ

 

1.         2017 Haziran – Halen, Olgu Psikolojik Danışma Merkezi ve Aile Danışmanlık Merkezi, Psikolog ve PsikoOLGU Yayınevi Koordinatörü.

2.         2016 Eylül – 2017 Eylül, Maya Okulları Oran Yerleşkesi, PDR Uzmanı (Ortaokul düzeyi).

3.         2014 Mayıs – 2016 Eylül, Başkent Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümü, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı, Araştırma Görevlisi.

4.         2013 – 2014 Güz Dönemi, Başkent Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü, Ücretli Öğretim Görevlisi, Psikolojiye Giriş Dersi.

5.         2012 Temmuz – 2013 Temmuz,  Engelli Kadın Derneği, Sabancı Vakfı TGHP Kapsamında Desteklenen Engelsiz ODTÜ Ortaklığıyla Yürütülen “Engelli Kadınların Hak Temelli Mücadele Adımları” Adlı Projenin Koordinatörü.

6.         2012 Ocak – 2012Temmuz, APDEM, Antalya Psikolojik Danışma ve Eğitim Merkezi, Psikolog.

7.         2012 Ocak – 2012 Temmuz, T.C. MEB Özel Antalya Melekler Özel Eğitim Okulu, Psikolog.

 

EĞİTİM VE ÖĞRETİM

 

YÜKSEK LİSANS: 2012, Hacettepe Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı (Tez Aşaması).

Yüksek Lisans Derecesi:  03.58/ 4.00

 

LİSANS: 2007-2011, Hacettepe Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Psikoloji ABD.

LİSANS DERECESİ: 3.63/ 4.00

 

LİSE: Hacı Malike Mehmet Bileydi Anadolu Lisesi, ANTALYA.

 

 

KİŞİSEL BECERİLER

 

Ana dil Türkçe
Yabancı dil ANLAMA KONUŞMA YAZILI ANLATIM
Dinleme Okuma Karşılıklı Konuşma Sözlü Anlatım
İngilizce C1 C1 B2 B2 C1
KPDS: 75.00
Seviyeler: A1/A2 Temel Seviye Kullanıcı  –  B1/B2: Orta Seviye Kullanıcı  –  C1/C2: İleri Seviye Kullanıcı

 

Organizasyonel/ Yönetimsel beceriler

 

▪  “Spikerlik ve Sempozyum Düzenleme Becerileri”; Başkent Üniversitesi V. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Günleri, “Birlikte Gelişmek İçin Okullarda Grup Çalışmaları”, (Ankara, 2016), Sunucu, Düzenleme Kurulu Üyesi (Topluluk Önünde Hitabet Becerisi, Sempozyum Konuşmacılarının Seçilmesi, İrtibat Kurulması, Lojistik ve Konaklama, Konuklara Programın Duyurulması, Öğrencilerin Görev Dağılımının Planlanması).

▪  “Spikerlik ve Sempozyum Düzenleme Becerileri”; Başkent Üniversitesi RPD Topluluğu, “Türkiye’de Hastane Okulları”, (Ankara, 2016), Düzenleme Kurulu (Topluluk Önünde Hitabet Becerisi, Sempozyum Konuşmacılarının Seçilmesi, İrtibat Kurulması, Lojistik ve Konaklama, Konuklara Programın Duyurulması, Öğrencilerin Görev Dağılımının Planlanması).

▪  “Spikerlik ve Sempozyum Düzenleme Becerileri”; Başkent Üniversitesi IV. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Günleri, “Şoktan Uyuma Giden Yol: Travma ve Krize Müdahale”, (Ankara, 2015), Sunucu, Düzenleme Kurulu Üyesi (Topluluk Önünde Hitabet Becerisi,  Sempozyum Konuşmacılarının Seçilmesi, İrtibat Kurulması, Lojistik ve Konaklama, Konuklara Programın Duyurulması, Öğrencilerin Görev Dağılımının Planlanması).

▪  “Organizasyon ve Süreç Yönetimi”; Başkent Üniversitesi RPD Topluluğu, “Benim Çocuğum Film Gösterimi”, Düzenleme Kurulu.

▪  “Proje Koordinatörlüğü/ Liderlik;” Engelli Kadın Derneği, Sabancı Vakfı TGHP Kapsamında Desteklenen Engelsiz ODTÜ Ortaklığıyla Yürütülen “Engelli Kadınların Hak Temelli Mücadele Adımları” Projesi Koordinatörlüğü (Eğitim İçeriği Hazırlama, STK Yönetimi, Bütçe Planlama ve Takibi, Şehirlerarası Organizasyon, Lojistik ve Konaklama, İletişim ve Reklam İçeriği Oluşturma).

▪  “Sempozyum Düzenleme Becerileri”; Hacettepe Üniversitesi 13. Ulusal Psikoloji Öğrencileri Kongresi, (Ankara, 2008), Dinleyici ve Düzenleme Kurulu Üyesi (Sempozyum Konuşmacılarının Seçilmesi, İrtibat Kurulması, Lojistik ve Konaklama, Konuklara Programın Duyurulması, Öğrencilerin Görev Dağılımının Planlanması).

 

İdari beceriler ▪  2014- 2016 Lisans Düzeyi Öğrencilerinin Danışmanlığı

▪  Kalite Koordinatörlüğü

▪  Çift Anadal – Yandal Koordinatörlüğü

▪  Ders/ Sınav Programı Koordinatörlüğü

▪  Eğitim Bilimleri Yeniden Yapılandırma ve Bölüm Koordinatörü.

 

                         Dijital yeterlik ▪  İleri Seviye Kullanıcı: Ofis uygulama ortamı

▪  İleri Seviye Kullanıcı: SPSS (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı)

▪  Orta Seviye Kullanıcı: Microsoft C # Programlama Dili

 

Sürücü belgesi B Sınıfı Ehliyeti

 

İLAVE BİLGİ
 

Başkent Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümü, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (RPD) Programı bünyesinde, tabloda sunulan dersler asiste edilmiştir:

 

KODU  

DERSİN ADI

DERS SORUMLUSU DERSİN YÜRÜTÜLDÜĞÜ DÖNEM DERSİN VERİLDİĞİ BÖLÜM  

T

 

U

 

K

 

AKTS

RPD 206 İstatistik II* Prof. Dr. Giray BERBEROĞLU -2015-2016, Bahar  

RPD**

3 0 3  

 

3

RPD 415 Bireyle Psikolojik Danışma Uygulaması Yrd. Doç Dr. Aylin DEMİRLİ YILDIZ -2015-2016, Güz

-2014-2015, Güz

 

RPD

 

1

 

4

 

3

 

4

 

*  İstatistik II dersi için teorik bölüm dersin hocasınca yürütülmüş, teorik ders asistanlığına ek olarak programa haftada 3 saatlik bir SPSS Laboratuvar dersi eklenerek tarafımdan yürütülmüştür.

 

Başkent Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümü, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (RPD) Programı bünyesinde, tabloda sunulan dersler tarafımdan verilmiştir:

 

KODU  

DERSİN ADI

DERS SORUMLUSU DERSİN YÜRÜTÜLDÜĞÜ DÖNEM DERSİN VERİLDİĞİ BÖLÜM  

T

 

U

 

K

 

AKTS

ECE 105 Psikoloji Komite*** -2015-2016, Güz

-2014-2015, Güz

-2013-2014, Güz

 

ECE****

 

 

 

2

2  

 

 

3

RPD 106 Kaynak Tarama ve Rapor Yazma Komite -2015-2016, Bahar

-2014-2015, Bahar

 

RPD

 

1

 

2

 

2

 

3

RPD 209 Okullarda Gözlem Komite -2015-2016, Güz

-2014-2015, Güz

 

RPD

2 2 3  

 

4

RPD 408 Kurum Deneyimi Komite -2015-2016, Bahar

-2014-2015, Bahar

 

 

RPD

 

 

1

 

 

4

 

 

3

 

 

6

GNK 427 Topluma Hizmet Uygulamaları

 

Komite -2015-2016, Güz

-2014-2015, Güz

 

RPD

1 2 2  

 

4

RPD 401 Psikolojik Testler Komite -2014-2015, Güz  

RPD

2 4 4 5
 

** Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı: RPD

***Araştırma Görevlisi adına ders açılamadığından Komite adına ders açılır ve Arş. Gör. ders yürütücülüğünü üstlenir.

****Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü: ECE

 

 

 

Yayınlar/ Sözlü Bildiriler

 

 

 

 

▪  Sarıgül, G. (2016, Eylül). Bir Zihinsel Yolculuk: Anlamdan Umuda… Aylin Demirli Yıldız (Ed.), Pozitif Psikoloji Bağlamında Umut “Hedefe Giden Yolda Sınırları Aşmak” (s. 225-243). Ankara, NOBEL Akademik Yayıncılık.

▪  Akbaba Altun, S. & Sarıgül, G. (2016, Temmuz). Female Teachers Career Paths For Becoming Admınıstrators Problems And Issues. World Counsil For Currıculum And Instructıon (WCCI) 17th World Conference On Educatıon, Budapest, Hungary (s. 63-68).

▪  Avcı Temizer, D., Sarıgül, G. & Bugay, A. (2015, Mart). Toplumsal Cinsiyet Rollerinin Erkek Algısı Yönünden İncelenmesi: Nitel Bir Araştırma. 5. Uluslararası Kadın/ Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Konferansı, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Kıbrıs (s. 540-551).

▪  Aydemir Döke, D., Emir, E. & Sarıgül, G. (2011, Temmuz). Body Image And Lıfe Satısfactıon Of Vısually Impaıred Turkısh Women. The 12th European Congress Of Psychology, İstanbul, Türkiye.

▪  Sarıgül, G., Şen, G. & Kızılodemir, A. (2010). Bir Ölçek Geliştirme Çabası: Anne –Baba Bağımlılık Ölçeği (ABBÖ). 15. Ulusal Psikoloji Öğrencileri Kongresi, Ankara, Türkiye.

 

 

 

Projeler ▪  Engelli Kadın Derneği, Sabancı Vakfı TGHP Kapsamında Desteklenen Engelsiz ODTÜ Ortaklığıyla Yürütülen “Engelli Kadınların Hak Temelli Mücadele Adımları” Projesi, Proje Koordinatörü, (2012 Temmuz- 2013 Temmuz).

 

 

Verdiği Seminerler ▪  “İlkokul ve Ortaokul Düzeyinde Hiperaktivite”, Adana Özel Başkent Okulları, Adana (2016 Haziran).

▪   “Öfke Denetimi”, Gölbaşı Anadolu Lisesi, Ankara (2014 Haziran).

▪   “İletişim”, Ayten Tekışık Ortaokulu, Ankara (2014 Haziran).

 

 

Başarı ve ödüller

 

▪  Hacettepe Üniversitesi Geriatrik Bilimler ve HÜSEM Tarafından Ulusal Yaşlılar Haftası Amacıyla Düzenlenen Öğrenci Sunum Yarışması, Birincilik Ödülü (2010).

 

 

Üyelikler ▪  Türk Psikologlar Derneği

▪  Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği

 

 

Sertifikalar ▪  2017; “Pozitif Psikoterapi Temel Eğitimi 4. Modül”, Olgu Pozitif Psikoterapi Ve Aile Terapi Merkezi (ANKARA) aracılığıyla Dünya Pozitif Psikoterapi Derneği, (ALMANYA).

▪  2017; “Pozitif Psikoterapi Temel Eğitimi 3. Modül”, Olgu Pozitif Psikoterapi Ve Aile Terapi Merkezi (ANKARA) aracılığıyla Dünya Pozitif Psikoterapi Derneği, (ALMANYA).

▪  2017; “Pozitif Psikoterapi Temel Eğitimi 1. Modül”, Olgu Pozitif Psikoterapi Ve Aile Terapi Merkezi (ANKARA) aracılığıyla Dünya Pozitif Psikoterapi Derneği, (ALMANYA).

▪  2017; “Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI) Uygulama ve Yorumlama Eğitimi, Türk Psikologlar Derneği, (Ankara) .

▪  2013; “Yazılım Uzmanlığı”, Bilge Adam (Ankara).

▪  2012; “Rorschach Mürekkep Lekesi Testi Uygulayıcı Eğitimi”, Rorschach ve Projektif Testler Derneği (Ankara).

▪  2011; “Aile Danışmanlığı Eğitimi”, Aile Danışmanları Derneği (Antalya).

▪  2010; “Denver-2 Gelişim Testi Uygulayıcı Eğitimi”, OLGU Psikolojik Danışma Merkezi (Ankara).

 

Bilimsel katılımlar

 

▪  Psikanalitik Bakışlar 10: “Ayrılık”; Chris Joannidis Workshop, (İstanbul, 2016) Katılımcı.

▪  Psikanalitik Bakışlar 10: “Ayrılık”, İstanbul Psikanaliz Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Derneği (PSİKEİST) ve Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Araştırma Ve Eğitim Merkezi (BÜPAM), Boğaziçi Üniversitesi Kültür Merkezi (İstanbul, 2016), Dinleyici.

▪  Sinirbilim Çalışmalarının PDR Alanına Yansımaları Temalı Ankara Üniversitesi PDR Öğrenciler Günü (Ankara, 2016), Dinleyici.

▪  2. ODTÜ Sinirbilim Günü (Ankara, 2016), Dinleyici.

▪  “Zayıflama (Obezite) Tedavisinde Psikolojik Müdahaleler 1. Düzey Eğitimi”, Panaroma Psikoterapi Merkezi, Uzm. Psk. Aslıhan Topyay Tarafından Verilen 9 Saatlik Eğitim (Ankara, 2012).

▪  “Yas Süreci ve Terapisi” Konulu, OLGU Psikolojik Danışma Merkezinde Uzman Psikolog Seda Haran Tarafından Verilen 16 Saatlik Eğitim (Ankara, 2011).

▪  Uluslararası Katılımlı Dil Ve Konuşma Bozuklukları Kongresi, (Eskişehir, 2011) , Dinleyici.

▪  “O-6 Yaş Çocuk Değerlendirme, İzlem ve Aile Eğitimi” Konulu, OLGU Psikolojik Danışma Merkezinde Psk. Dan. Özden Bilgin, Çocuk Gelişimi Uzmanı Birgül Bayoğlu, Psk. Dr. Şebnem Soysal Tarafından Verilen 25 Saatlik Eğitim (Ankara, 2010).

▪  15. Ulusal Psikoloji Öğrencileri Kongresi, Yrd. Doç. Dr. A. Esin Yılmaz tarafından verilen  “Psikopatoloji ve Psikoterapiye Üstbilişsel Yaklaşım” Konulu 3 Saatlik Çalışma Grubu (Ankara, 2010).

▪  15. Ulusal Psikoloji Öğrencileri Kongresi; Prof. Dr. N. Hisli Şahin Tarafından Verilen “Stres ve Yönetimi” Konulu 3 Saatlik Çalışma Grubu (Ankara, 2010).

▪  “4. Işık Savaşır Klinik Psikoloji Sempozyumu, Psk. Dr. N. Ayşe Şahan ve Uzm. Psk. Aslıhan Kurt Tarafından Gerçekleştirilen “Sanatla Terapi” Konulu 6 Saatlik Çalışma Grubu (İzmir, 2009).

▪  Hacettepe Üniversitesi Çocuk Ruh Sağlığı Topluluğu, “Çocuğun Ruhsal Gelişimi”  ve  “Hasta Çocuğa Yaklaşım” Semineri (Ankara, 2009), Dinleyici.

▪  4. Işık Savaşır Klinik Psikoloji Sempozyumu, (İzmir, 2009), Dinleyici.

▪  Ankara Özel Başkent İletişim Bilimleri’nde Rüştü Asyalı ve Bülent Ay Tarafından Verilen 30 Saatlik Diksiyon Eğitimi (Ankara, 2009).

 

Staj deneyimleri ▪  Hacettepe Üniversitesi BİPUL’ Da “Genç, Sağlıklı Yaşlı ve Alzheimer Tipi Demanslı Grupların Duygusal Bellek Performansları Açısından Karşılaştırılması” Başlıklı 109K326 Nolu Tübitak Hızlı Destek Projesi Kapsamında Yürütülen Ankara Üniversitesi Geropsikiyatri ABD ve Hacettepe Üniversitesi Geropsikiyatri ABD Uygulamaları, (Ankara, 2010) , Bazı* Nöropsikolojik Testlerin Eğitmenliği ve Data Toplama, 30 Günlük Uygulamalı Staj.

 

*Staj Sürecinde Eğitmenliği Yapılan Nöropsikolojik Testler:

▪  Çizgi Yönü Belirleme Testi (Çybt) Kağıt– Kalem ve Bilgisayar Formu

▪  Artırılmış İpucuyla Hatırlama Testi (AİH) Kağıt– Kalem ve Bilgisayar Formu

▪  Subjektif Bellek Yakınmaları Anketi (SBYA)

▪  Duygusal Bellek Stroop Testi (EST)

▪  E-Prime/ Galvanic Skin Response (GSR)

▪  International Affective Pıcture System (IAPS)

▪  Saat Çizim Testi

▪  Standardize Minimental Test (SMMT)

▪  Geriatrik Depresyon Ölçeği (GDÖ)

 

▪  Akdeniz Üniversitesi Çocuk Ruh Sağlığı Bölümü, (Antalya, 2010), Doç. Dr. Esin Özatalay ve Prof. Dr. Gülay Özbilim Yönetiminde 30 Günlük Klinik Staj.

Uzman görüşü amacıyla davet edildiği TV programları ▪  31 Ekim 2015, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Kanal B.

▪  24 Ekim 2015, Sonbahar ve Sanat, Kanal B.

▪  10 Mayıs 2015, Annelik, Kanal B.

▪  14 Şubat 2015, Aşkın Tanımı, Kanal B.

▪  24 Ocak 2015, Tatil Nedir, Kanal B.

▪  06 Aralık 2014, Etkili İletişim, Kanal B.

 

 

Gönüllü aktiviteler ▪  “Bambu Tiyatro ve Kültür, Sanat Dergisi – 16. Sayı”, “Amadeus/ Eleştiri” (Ankara, 2017), Yazar.

▪  “Bambu Tiyatro ve Kültür, Sanat Dergisi – 15. Sayı”, “Kartlar Son Kez Açılsın!/ Kısa Öykü” (Ankara, 2017), Yazar.

▪  “Bambu Tiyatro ve Kültür, Sanat Dergisi – 13. Sayı”, “Bir Gece Yarısı! Ansızın! Göğü Yakalım!/ Kısa Öykü”, (Ankara, 2016), Yazar.

▪  “Bambu Tiyatro ve Kültür, Sanat Dergisi”, (Ankara, 2016-halen), Düzelti Editörü.

▪  Doç. Dr. Haldun Soygür Yönetimindeki Psişizofreni Grubu, (Ankara, 2011), Hacettepe Üniversitesi Temsilcisi.

▪  Ankara Üniversitesi 18. Geleneksel Kültür Haftası, (Ankara, 2011),  Katılımcı (Şizofreni Hastalarınca Yazılan ve Oynanan, Şizofreni Ve Stigmayı Anlatan Bir Tiyatro Oyununu Ankara Üniversitesi’nde Sergileme Çalışmalarında Alınan Görevler).

▪  ANOBDER 2.GED Projesi, (Ankara, 2009), Üye.

▪  Hacettepe Üniversitesi Sesli Kitap Projesi, (Ankara, 2008-2009), Gönüllü Okuyucu.